نقد و بررسی آمارهای پورتال مناظره و گفتگو - میلاد تتری:
7 آمار شگفت‌انگیر از پورتال مناظره و گفتگو‌ی سازمان صداوسیما!
کد مطلب: 31
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۴
 
در اواسط شهریور امسال، بیش از ۷۰درصد کاربران پورتال مناظره، از کشور دوست و برادر، هندوستان و صرفا ۲۷درصد از بازدیدکنندگان سایت، ایرانی بودند! بعد تذکر و اعتراض به مدیران سایت، ظرف کمتر از یک ماه، کاربران هندو حذف شدند اما با توجه به آمارهای فنی سایت، به نظر می‌رسد که "واردات کلیک" را متوقف نموده‌اند و بر "تولید کلیک ملی" تکیه نموده‌اند! لطفا مدیران پورتال، پاسخگو باشند.
 

پورتال مناظره و گفتگوی سازمان صداوسیما، از ۱ مهر ۱۳۹۱، کار خود را به صورت آزمایشی و در قالب تلویزیون اینترنتی در سایت WWW.Monazereh.ir آغاز نمود و در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲، همزمان با ولادت با سعادت امام محمد باقر(ع)، با تبلیغات صداوسیما، کار خود را به صورت رسمی، آغاز کرد. بعد از گذشت بیش یک سال از آغاز فعالیت این پورتال و همزمان با شهادت امام محمد باقر(ع)، نقد و بررسی عملکرد این پورتال، ضروری به نظر می‌رسد.

پیرامون آمار تولیدات و مخاطبین این سایت، آمارهای شگفت‌انگیزی وجود دارد:

۱- این تصویر مربوط به آمار WWW.Monazerh.ir در تاریخ  ۲۰ شهریور 1392 (11 سپتامبر 2013) است:

بر اساس این تصویر:

۱-۱- همان طوری که مشاهده می‌شود، ۶۷درصد از کاربران این سایت، از کشور دوست و برادر، هندوستان هستند و صرفا ۲۷درصد از بازدیدکنندگان سایت، ایرانی هستند! به نظر شما، دلیل این «پدیده» چیست؟!
۲-۱- این سایت، پورتال "تخصصی" مناظره و گفتگو است اما آمار کابران بدون تحصیلات دانشگاهی (No College) از کاربران دانشگاهی (College + Some College) و کاربران تحصیلات تکمیلی (Graduate School) بیشتر است! به نظر شما، دلیل این «پدیده» چیست؟!

۳-۱- در هر نوبت مراجعه، کاربران سایت به طور متوسط، کمتر از ۲ صفحه را مشاهده می‌نمایند و در هر صفحه نیز، کمتر از ۱۱۰ ثانیه توقف می‌نمایند. این آمار برای این پورتال که فیلم‌محور است، آمار مناسبی نیست؛ یعنی عملاً قبل از اینکه تیتراژ و سلام و احوالپرسی اول برنامه و معرفی میهمان تمام شود، کاربر از آن صفحه خارج می‌شود!

۲- آمار کاربران سایت را به اطلاع مدیران سایت رساندیم. بعد از یک ماه، آمار سایت به صورت زیر است:


بر اساس این تصویر:

۱-۲- در کمتر از یک ماه، بیش از دو-سوم کاربران هندی پورتال، ناپدید شده‌اند!

۲-۲- ترکیب تحصیلات کاربران، دست‌نخورده باقی مانده!

۳-۲- کاربران ایرانی ظاهرا از کاربران هندی، کم‌حوصله‌تر هستند چون متوسط حضور کاربران در هر صفحه، از ۱۱۰ ثانیه، به ۱۰۵ ثانیه کاهش پیدا کرده است!

۳- برای ۱۰۰ آیتم آخری که در سایت قرار داده شده (از ۱۶ شهریور تا ۱۹ مهر)، جمعاً ۳۰ نظر (کامنت) ارسال شده است. اکثر این ۳۰ نظر نیز، بدون مثبت (لایک) و منفی یا حداکثر با یک یا دو مثبت و منفی است و رکورد بیشترین میزان مثبت و منفی‌ای که جمعاً برای نظرها ارسال شده، 7 مورد است! این در حالی است که براساس آمار رسمی موجود در پورتال، تعداد بازدیدهای این ۱۰۰ آیتم، به طور متوسط، بیش از ۵۴۰ نفر است!

۴- تصویر زیر، متعلق به چه کسی است؟!


سردار دکتر طلایی!

اما بالای آن نوشته شده: آقای رضا امینی!!! و جالب آن است که ۱۳۸ بازدیدکننده هم داشته است اما به نظر می‌رسد که هیچکدام از این بازدیدکنندگان عزیز، این اشتباه را تذکر نداده‌اند و احتمال آن بود که اگر تذکر نگارنده‌ی این یادداشت به مدیران سایت برای اصلاح تیتر نبود، نائب رئیسی شورای شهر تهران بر برادران هندو، مشتبه می‌شد! بر اساس اطلاعات درج شده در نوار ابزار الکسا در بالای جستوگر، در زمان قرار گرفتن این گفتگو بر روی سایت، حدود ۷۰ درصد بازدیدکنندگان پورتال، از هند می‌باشند!

۵- پربازدیدترین برنامه‌ی پورتال در طول یک سال فعالیت آن، مناظره‌ی نمایندگان روحانی و رضایی بوده که بیش از ۲۱هزار بازدید داشته است. در رابطه با این میزان بازدید، چند نکته وجود دارد:

۱-۵- این مناظره، در روز ۲۲ خرداد، ۲ روز قبل از برگزاری انتخابات، روی پورتال قرار داده است.

۲-۵- خبر برگزاری این مناظره در هیچ خبرگزاری یا سایت دیگری، مشاهده نشده است.

۳-۵- برای این مناظره، ۲۵ نظر ارسال شده که ۲۲ نظر، منتشر شده است. تمامی این نظرها، از روز ۲۷خرداد (۲ روز پس از اعلام نتیجه قطعی انتخابات!!!) به بعد، درج شده و تا ۲۵ تیر، ادامه یافته است! جالب است که به جزء یکی-دو نظر‍، مابقی نظرها، ارتباطی با هم ندارد و جالب‌تر آنکه به جزء یک -دو نظر دیگر، نظرهای ارسال شده، ارتباطی با مناظره ندارند!

از مدیران سایت تقاضا داریم که توضیح بفرمایند که از این ۲۱هزار بازدید، چند هزار بازدید از طرف برادران و خواهران هندوستان بوده است؟! همچنین تقاضا داریم که IPهای نظرات ارسال شده را با یکدیگر مقایسه نمایند و بعد از حذف IPهای تکراری، تعداد IPهای غیر تکراری‌ای که کامنت ارسال نموده‌اند را اطلاع‌رسانی نمایند.

نکته: به نظر می‌رسد که این آمارهای شگفت‌انگیز، ناشی از «خریدن کلیک» از هندوستان است! بعد از تذکر و اعتراض نگارنده به این موضوع، ظرف کمتر از یک ماه، تمامی کاربران هندی، ناپدید شدند اما با توجه به عدم تغییر آمارهای فنی سایت و دیگر اسناد و مدارک موجود، متأسفانه به نظر می‌رسد که تحولی در سیاست «خریدن کلیک» ایجاد نشده و صرفاً «واردات کلیک» متوقف شده و برای «تولید کلیک»، بر تولید داخلی تکیه شده است! با توجه به آنچه گفته شد، از مدیران پورتال تقاضا داریم که پیرامون این مسئله، شفاف‌سازی نمایند.

۶- از بعد از انتخابات ریاست جمهوری تا امروز، به جزء ۱۲مناظره‌ای که توسط بنیاد در شرف ثبت آزاداندیشی برگزار شده، هیچ مناظره‌ای در این پورتال تولید نشده و پس از استعفای بنیاد از همکاری با پورتال به دلیل آمارهای گفته شده، متأسفانه بیش از یک ماه است که تمامی ضبط‌های پورتال نیز تعطیل شده است.

۷- در میان ۱۰۰ آیتم آخری که بر روی پورتال قرار گرفته، پر مخاطب‌ترین برنامه‌، مناظره‌ی آقایان علی خضریان و حسین نقاشی پیرامون «هویت انجمن‌های اسلامی دانشجویان» بوده که بیش از ۱۶۰۰ کاربر از آن بازدید نموده‌اند. علت اصلی این تعداد مخاطب که ۳ برابر متوسط بازدیدکنندگان دیگر آیتم‌ها بوده، این است که قبل از قرار گرفتن این آیتم بر روی سایت، متن کامل مناظره و خبر کوتاه مناظره توسط بنیاد، تولید شد و از طریق سامانه‌ی پیامک، به مسئولان سایت‌های خبری مختلف، اطلاع‌رسانی گردید و این پایگاه‌های اطلاع‌رسانی نیز اقدام به انتشار خبر مناظره و درج لینک فیلم مناظره نمودند و در نتیجه این مناظره، به پربازدیدترین آیتم بعد از انتخابات تبدیل شد. البته مدیریت محترم سایت، جناب آقای محمد پیکری نیز، در کنفراس خبری افتتاح پورتال، فرمودند که «با توجه به شرایط اینترنت کاربران، تمامی ویدیوها تبدیل به صوت و متن می‌شود» اما این مهم، در طول سال گذشته، حتی برای یک آیتم تولیدی، مشاهده نشده است!

با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد که پورتال مناظره و گفتگو، نیازمند «تبیین نمودن چشم‌اندازها و راهبردها» و «خانه‌تکانی اساسی» است.
نکته: این پورتال، زیر نظر معاونت رسانه‌های مجازی سازمان صداوسیما فعالیت می‌نماید. ضمن نقد مدیران فعلی پورتال، لازم است که از زحمات و حمایت‌ها و پیگیری‌های جناب آقای مهندس خوشدل و مهندس سیاهکی (مدیران ارشد معاونت) و جناب آقای کاظمیان‌فر (مسئول بسیج معاونت)، کمال تقدیر و تشکر را به عمل آورم.

Share/Save/Bookmark