مخبر دزفولی در پاسخ به واسعی:
كرسی‌هاي نظريه‌پردازي تعطيل نشده!
کد مطلب: 10
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۶
 
حاشيه و ابهام در مسير كرسي هاي آزادانديشي
مخبر دزفولي: كرسي هاي نظريه پردازي و آزادانديشي تعطيل نشده است


روز گذشته در حالي به نقل از عليرضا واسعي، دبير هيات حمايت از کرسي هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره خبر تعطيلي اين کرسي ها اعلام شد که دکتر محمدرضا مخبردزفولي، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي کشور در گفت وگو با جام جم اين خبر را کذب دانست.
    به گزارش جام جم، واسعي در گفت وگو با فارس با اشاره به اين که اکنون حدود يک سال از توقف فعاليت اين کرسي ها مي گذرد، گفت: آقاي دکتر مخبردزفولي يکي از روزهاي تابستان سال گذشته با بنده تماس گرفت و گفت که فعلاکرسي ها متوقف باشد تا ما دستور ادامه کار را بزودي اعلام کنيم.
    وي با بيان اين که اکنون يک سال از اين ماجرا مي گذرد، ادامه داد: پس از بيان اين موضوع، 12 کارمند دبيرخانه را با وجه اندکي بازخريد کردند و ساختماني که در رهن اين نهاد بود، گرفته شد.
    دبير هيات حمايت از کرسي هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره يادآور شد: 200 عضو هيات علمي برجسته و 15دانشگاه و پژوهشگاه به کرسي هاي نظريه پردازي متصل بودند و ما در کرسي هاي نظريه پردازي بيش از 20رشته علوم انساني را پيگير بوديم و 21 رشته نيز کرسي مشخص داشتند.
    واسعي تاکيد کرد: کرسي هاي نظريه پردازي حدود يک دهه در دانشگاه ها فعال و جايگاه خود را پيدا کرده بود، تا جايي که در آيين نامه ارتقاي اعضاي هيات علمي دانشگاه ها نيز رسما قيد شده بود، اما اکنون بسادگي متوقف شده است.
    اما دکتر مخبردزفولي، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي نظر ديگري دارد. او با بيان اين که اصلاکرسي هاي نظريه پردازي چيزي به عنوان دبير ندارد و مسئوليت آن با جناب آقاي حجت الاسلام والمسلمين رشاد است، گفت: اين خبر متاسفانه از اساس نادرست است.
    او در پاسخ به اين پرسش جام جم که گويا آقاي رشاد از مسئوليت کرسي هاي نظريه پردازي استعفا داده اند، گفت: آقاي رشاد به دليل کسالتي که داشتند استعفا دادند که استعفاي ايشان هنوز از طرف شورا پذيرفته نشده است و به همين دليل امور مرتبط با اين موضوع دچار تاخير شد.
    مخبردزفولي با اشاره به اين که براي فعاليت کرسي هاي نظريه پردازي مشکل بودجه و فضا وجود ندارد، افزود: براي رفع برخي موانع ما فضاي جديدي را هم براي اين موضوع در ساختمان جديدمان در نظر گرفته ايم.
    رهبر معظم انقلاب بارها بر کرسي هاي نظريه پردازي و آزادانديشي پررونق تاکيد داشته اند و بر همين اساس، «هيات حمايت از کرسي هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره» در بهمن ماه 1382 با فرمان معظم له تاسيس شد. ماموريت اصلي و وظيفه اساسي اين هيات ـ که زيرمجموعه شوراي عالي انقلاب فرهنگي محسوب مي شود ـ سياستگذاري کلان متناسب با فعاليت هاي تعريفي و برنامه ريزي هاي کلان براي دستيابي به علوم انساني بومي تعريف شده است.
    
    
    
    


 روزنامه جام جم، شماره 3744 به تاريخ 27/4/92، صفحه 5 (فرهنگ و هنر)
    
Share/Save/Bookmark