در پورتال تخصصی مناظره و گفتگوی سازمان صداوسیما برگزار شد:
مناظره سردبیران تابناک و الف پیرامون انتخابات 92 و اخلاق رسانه‌ای
کد مطلب: 23
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۳۴
 
خاکسار (الف): هزینه شدن تابناک برای آقای رضایی، جفای بزرگی به سایت تابناک بود. / ملکی (تابناک): آقای رضایی مظلوم واقع شده بود و ما اعتبارمان را برای مظلوم هزینه کردیم / تابناک: تیترهای تند و تیز اخبار الف بر احمدی‌نژاد تأثیر نگذاشت. / الف: راجع به شخص احمدی‌نژاد، زبان باید صریح‌تر و تندتر باشد و زبان لین، جواب نمی‌دهد!
 

پورتال تخصصی مناظره و گفتگوی سازمان صداوسیما، در عصر سه‌شنبه 25 تیر ماه 1392، در اولین برنامه از سلسه جلسات «رسانه‌ها و انتخابات 92»، میزبان سردبیران سایت‌های خبری الف و تابناک بود.

در ابتدای این مناظره، جناب آقای محمود ملکی (سردبیر تابناک) گفت: «تیتر‌های الف، تیترهایی است که مخاطب را آزار میدهد و باعث میشود که مخاطبی که قرار است تأثیر بپذیرد، بدتر لج کند. مثلا سایت الف، در برخورد با شخص اول اجرایی مملکت، خیلی شخصی وارد مسئله میشود و من اعتقاد ندارم که تیترهای تند و تیز اخبار شما بر آقای احمدی‌نژاد تأثیر گذاشته باشد. در سایت الف، بعضی مطالب، نقد نیست بلکه به‌هم زدن اوضاع است. در مورد قضیه آقای مصلحی وزیر اطلاعات، سایت الف روز شمار ولایت‌پذیری برای آقای احمدی‌نژاد گذاشت! خوب این کار، چه کمکی کرد؟!».

جناب آقای شهاب خاکسار (سردبیر الف) نیز گفت: «اساسا الف یا اعضای تیم مدیریت الف یا شخص آقای دکتر احمد توکلی یا بنده خاکسار به عنوان سردبیر الف، چه مناسبات شخصی‌ای با آقای احمدی‌نژاد داشته‌ایم که الان بخواهیم با این بحثها، تسویه کنیم؟! نقد، نقد است! اگر قرار باشد با زبان لیّن در حوزه‌ی نقد صحبت کنیم، ممکن است در جاهایی جواب بدهد اما به خصوص راجع به شخص آقای احمدی‌نژاد، تجربه نشان داده که این زبان، باید صریح‌تر و تندتر باشد تا از آن جواب بگیریم و جواب گرفته‌ایم. این با بحث شخصی، متفاوت است».

در ادامه سردبیر الف گفت: «سایتهایی مثل تابناک را جزء سرمایههای این کشور می‌دانم ولی با همین اعتقاد، واقعا احساس کردم که در انتخابات اخیر به سایت تابناک، جفای بزرگی شد و برای آقای دکتر محسن رضایی هزینه شد و حتی تا آنجایی هزینه شد که برای این که به شخص آقای محسن رضایی وفادار بماند، در بسیاری از مواقع، از چارچوبهای حرفه‌ای هم خارج شد. چرا سایت تابناک، بی‌دلیل برای آقای رضایی هزینه شد؟!».

سردبیر تابناک نیز گفت: «در انتخابات 92، آقای رضایی مظلوم واقع شده بود! همه تریبونها از او گرفته شده بود و هیچ رسانه‌ای نداشت! همه رقبای آقای رضایی، تمام امکانات کشور، زیر دستشان بود و حتی صداوسیما، برای برخی کاندیداها جمعیتهای کثیر و برای دکتر رضایی، تریبون میکروفون را نشان میداد! ما به این نتیجه رسیدیم که باید صدای محروم شنیده شود و اعتبارمان را هم برای مظلوم هزینه کردیم و افتخار هم میکنیم! ما هر چه از آقای رضایی تبلیغ کردیم، همه درد مردم بود و هنوز هم معتقدیم که در انتخابات، درد مردم دیده نشد».

سردبیر الف نیز در پاسخ گفت: «یعنی شما می‌فرمایید که به فضای انتخابات نگاه کردید و بدون هیچ پیشینه‌ی قبلی، یک‌دفعه در عرصه‌ی انتخابات دیدید که یکی از کاندایدها مظلوم واقع شده و تصمیم گرفتید که به ایشان کمک کنید؟!».

سردبیر تابناک نیز گفت: «این طور نیست! پیش‌فرض شما، اشتباه است! شما یک اتفاق را در یک بافت و سیاق خاص تحلیل نمی‌‌کنید. ممکن است ما تئوریک و نظری به این نتیجه برسیم که هزینه کردن یک رسانه، در یک ایام خاص، به نفع یک جریان خاص، اشتباه است ولی این را باید در یک سیاق خاص تعریف کنیم و شما نمی‌روید در خلاء این را تحلیل کنید».

در ادامه با توجه به تکرار بحث‌های قبلی و پایان زمان برنامه، مجری اینگونه مناظره را خاتمه داد: «آقای خاکسار (الف) می‌گویند که رسانه برای مخاطب است و نباید برای یک فرد یا جریان خاص هزینه شود و آقای ملکی (تابناک) می‌گویند که ما اصلا هستیم برای این که اینچنین کاری را بکنیم. این اختلاف نظری است که بینندگان و مخاطبین مناظره باید ببینند و اندیشه درست‌تر را انتخاب کنند».

فیلم کامل این مناظره از اینجا و متن کامل آن از اینجا قابل مشاهده و دریافت است.

انتهای خبر/.

 

Share/Save/Bookmark
مرجع : www.monazereh.ir/v-889.htm